Зачекайте ....

Коліки у немовлят. Все, що Ви повинні знати.

6 Листопада 2017

#

Коліки – це те, чим зазвичай лякають молодих батьків старші і досвідченіші друзі. Це явище обросло величезною кількістю чуток та міфів, як про причини цього стану, так і про методи допомоги.

100 днів плачу або 3 місяці жаху – так називають цей період ті, хто його пережив, і здивовано знизують плечима ті, хто лише чув про нього…

Давайте спробуємо розібратися, що ж таке насправді – коліки і як допомогти малюку та його сім’ї?

 Що таке коліки у немовлят?                                                                                         

Коліки у немовлят – це нез’ясовані та раптові епізоди крику, плачу і рухового неспокою дитини раннього віку, що виникають:

 • не менше 3-х годин на день
 • не рідше 3-х раз у тиждень
 • не менше 3-х тижнів
 • у віці до 3-х місяців життя.

При цьому дитина добре набирає вагу (часто навіть більше, ніж потрібно), розвивається відповідно до віку, в період між приступами не має жодних ознак захворювання.

Іншими словами, це не захворювання, а якийсь загадковий стан, період в житті дитини, коли вона кричить більше і частіше, а потім все минає саме по собі.

Коли виникають і припиняються коліки?

 • Починаються у перші 2-3 тижні життя
 • Піку вираженості досягають до 6 тижнів життя
 • САМОСТІЙНО припиняються до 3-4 місяців життя (трьохмісячні коліки)
 • Найбільш часто виражені у вечірні та нічні години, зазвичай у один і той самий час (вечірні коліки)

 Чи у всіх малюків бувають коліки?

Дані статистики коливаються від 5 до 90%, але істина знаходиться в межах 25-30%. Чому така різниця? Якщо проводити просте опитування всіх матерів, чи були у Вашої дитини коліки, ствердно відповідають 90%. Але, якщо при діагностиці врахувати *правило трьох*, яке наведене вище, тоді цих нещасних залишиться не більше 30%.

Частота колік у немовлят однакова серед багатих і бідних, не залежить від кольору шкіри і не відрізняється серед хлопчиків та дівчаток.

 Причини виникнення колік

Медичній науці до теперішнього часу остаточно невідомі причини та суть дитячих колік. Ви навіть не уявляєте собі, скільки серйозних вчених займаються проблемою колік уже понад 60 років. А однозначної відповіді досі не отримано. Серед великої кількості теорій, які можуть пояснити природу цього явища, найбільш відомі наступні:

 • Теорія шлунково-кишкових порушень (найбільш популярна)

ЇЇ прихильники вважають, що причиною колік являється недорозвиток шлунково-кишкового тракту, недостатнє вироблення травних ферментів і незрілість нервової системи, яка повинна всі ці процеси регулювати і контролювати. Внаслідок цього їжа не повністю перетравлюється, виникає посилене газоутворення і спазми кишечника, які викликають біль у животі. Існує також гіпотеза про наявність у дитини харчової гіперчутливості або алергії, що може бути однією із ймовірних причин колік.

 • Теорія психосоціальних порушень

Згідно цієї теорії коліки  розглядаються як психологічна проблема внаслідок порушення взаємодії між дитиною та батьками, підвищеного рівня тривожності, схильності до депресій, перенесеного стресу під час вагітності, недосвідченості батьків і т.д. Іншими словами, з дитиною все добре, у неї нічого не болить, а проблема у батьках.    Однак, теорія Недосвідчених батьків з тріском провалилася після публікації результатів дослідження, в якому порівняли тривалість і частоту колік у двох групах: в одній – до догляду за дітьми з коліками залучили досвідчених спеціалістів, а інша складалась з батьків первістків. Так ось, різниці не виявлено! Немовлята кричали однаково у обидвох групах, оскільки круті спеціалісти  з досвідом догляду за дітьми не могли їх заспокоїти так само, як і недосвідчені батьки.

Що стосується стресу, то тут виникає замкнуте коло – у дітей, чиї батьки мають підвищений рівень тривожності, коліки інтенсивніші, що поглиблює психосоціальну напругу і депресивний стан батьків.

 • Теорія незрілості нервової системи

Прихильники цієї теорії розглядають  коліки як особливу поведінку немовлят чи просто стадію розвитку. Вони стверджують, що коліки взагалі не пов’язані з болем ні в животі, ні ще десь. Ці дослідники наводять дані, що модель плачу немовлят з коліками (тобто плаче наприкінці дня і ввечері, з максимумом в шеститижневому віці) співпадає з такою у нормальних немовлят. Одним з фактів, які підтверджують теорію незрілості, є велика поширеність колік у недоношених і/або незрілих немовлят.

 • Коліки у немовлят – рання форма мігрені

Найновіша гіпотеза, засновники якої стверджують, що у немовлят з коліками біль все-таки є, але болить не живіт, а голова. Це базується на дослідженні, яке виявило, що малюки, чиї матері страждають на мігрень, мають коліки в декілька раз частіше.

Сподіваємось, що коли-небудь в недалекому майбутньому вчені обов’язково з’ясують, що ж це таке – коліки у немовлят, а поки цей феномен продовжує залишатись таємницею. Що ж робити батькам, чиї діти мають коліки зараз? Може, це пов’язано з харчуванням?

Як впливає харчування матері на виникнення колік?

Дійсно, дивлячись, як дитина страждає від колік, перша думка, яка приходить в голову мамі (не без допомоги старших і досвідченіших порадників) – я винна, я щось не те з’їла. І бідні матусі готові голодувати, сидіти на хлібі і воді, лиш би маля не плакало так гірко.

Поспішу вас втішити: харчування годуючої мами практично не впливає на виникнення колік у дитини. Коліки виникають незалежно від способу вигодовування малюка.  Їх частота однакова у дітей на грудному вигодовуванні і на штучних сумішах. Склад грудного молока значно менше залежить від раціону годуючої матері, ніж вважалось раніше.

Єдиним продуктом, стосовно якого доведена здатність провокувати і посилювати коліки, є коров’яче молоко. Це пов’язано з тим, що алергія на білок коров’ячого молока вважається однією з найчастіших причин колік. Тому при коліках рекомендується спроба виключення з раціону годуючої матері цільного коров’ячого молока і обмеження кількості твердого та кисломолочного сиру. Виключення з харчування інших алергенних продуктів (яйця, горіхи, соя, риба, пшениця) може зменшувати прояви колік у тих дітей, які мають до них підвищену чутливість.

Традиційно рекомендується обмежити споживання мамою продуктів, які викликають посилене газоутворення, жирних і гострих страв. Вважається, що найбільш сильне газоутворення викликає сира та квашена капуста, кабачки, свіжі огірки, виноград та виноградний сік, чорний хліб, бобові, газовані напої. Але варто пам’ятати, що вкрай рідко дані дієтичні обмеження зменшують частоту та інтенсивність колік. Це означає, що всі ці продукти Ви можете вживати в розумних кількостях, якщо хочете. Так, і яблука, і кисле, і солоне, і жирне, і кисломолочне! Але, якщо Ви помітили, що Ваш малюк не переносить якийсь конкретний продукт (це дуже індивідуально) – виключте його або обмежте кількість і частоту споживання.

І пам’ятайте, якщо після двох тижнів обмежуючої дієти матер не відмічено покращень – всі обмеження можуть бути зняті!!!

Ці рекомендації стосуються лише матерів здорових дітей з коліками. Дітям з алергічними захворюваннями, лактазною недостатністю і т.п. рекомендації абсолютно інші!

 Чи небезпечні коліки для дитини?

Коліки- абсолютно безпечне явище для немовлят, яке самостійно минає у віці 3-4 місяців без будь-яких наслідків, і, в більшості випадків, не потребують лікування. Інша справа, що допомога необхідна батькам і родичам дитини, що зменшить ризик виникнення такого небезпечного стану, як Синдром укачування або тряски (shaken baby syndrome).

Разом з тим, слід пам’ятати, що серед всіх дітей з коліками в 5 % випадків виявляються різні захворювання, які можуть маскуватись під симптомами колік.

 Симптоми тривоги, які вимагають обов’язкової консультації лікаря:

 • Підвищення температури тіла;
 • Недостатній приріст ваги (менше 500гр. за місяць чи менше 125 гр. за тиждень);
 • Блювота, особливо з домішками крові, кров у калі;
 • Відмова від їжі або дуже швидке насичення;
 • Відсутність самостійних випорожнень;
 • Збереження симптомів колік чи їх відновлення у дитини після 4 місяців.

Якщо коліки у Вашої дитини супроводжуються вищезазначеними симптомами – це Не коліки!!!

 Як же визначити: коліки це чи ні?

Ми знаємо, що всі діти плачуть, але як зрозуміти, норма це чи коліки?

Перш за все слід пам’ятати, що плач – це нормальний вроджений захисний рефлекс, і у немовлят він слугує сигналом для привернення уваги і сповіщення батьків про певні свої потреби. Дитина ще маленька, вона росте та розвивається, її шлунково-кишковий тракт і нервова система не можуть правильно координувати свою роботу. Ви лише звикаєте один до одного і малюк ніяк інакше, окрім плачу, не може Вам повідомити, що він хоче їсти, йому заважає складочка на одязі, чи дратує мокрий памперс, не подобається певний звук, чи він хоче пукнути, а не вдається, чи йому просто страшно… Зазвичай дитина плаче недовго і це, окрім іншого, ще й хороша вправа для легень, рук, ніг та інших м’язів. Ви дуже швидко навчитесь розпізнавати всі нюанси, відтінки плачу і будете вчасно реагувати.

Однак, проблема полягає в тому, що немовлята, які страждають від колік, плачуть без жодного приводу, і таких дітей вкрай важко заспокоїти. Дуже характерним є вигляд дитини під час приступу колік: лежить із закритими очима, піднявши та притиснувши ніжки до животика чи швидко рухає ними (сучить), ручки стиснуті в кулачки,  сильно невтішно плаче або несамовито кричить. Плач описують як гучний, пронизливий, високого тону, неприємний, що супроводжується почервонінням обличчя. Живіт під час приступу напружений і піддутий. І все це кілька годин підряд. Картина не для слабких нервів! При цьому повірити в те, що у малюка в цей час нічого не болить, просто неможливо! Часто після відходження газів і випорожнення приступ минає чи стає легшим. Нерідко ці епізоди перебігають у вигляді переймів: малюк якийсь час плаче, потім заспокоюєтьсяна кілька хвилин і знову починає різко і відчайдушно кричати, і знову заспокоюється. Пік таких істерик зазвичай припадає на вечірній час.

Якщо Ви підозрюєте, що приступи неспокою у Вашої дитини є саме коліками, але не впевнені у цьому, Вам може допомогти ведення щоденника, в якому потрібно відмічати час появи і зникнення приступів плачу. Отож, берете ручку, аркуш паперу, годинник і записуєте впродовж кількох днів: коли та скільки плакав малюк? Що цьому передувало? Від чого заспокоївся? А потім рахуєте та аналізуєте.

Якщо Ваша дитина плаче менше 3 годин на день – це норма, можете далі не читати, радійте –  стаття не для Вас.

Якщо Ви нарахували 3 і більше подібних епізодів у тиждень з тривалістю не менше 3-х годин на день, при цьому Ваша дитина у віці до 3 місяців, вона добре набирає вагу, між приступами виглядає цілком задоволеною життям, у неї відсутні симптоми тривоги, цілком вірогідно, що це – коліки. Та пам’ятайте, що про коліки можна говорити, якщо виключені всі можливі хвороби, що викликають надмірний крик, тому дозвольте оглянути дитину педіатру. якому Ви довіряєте і разом обговоріть подальші дії.

  Чи потребує дитина з коліками обстежень?

Дитина з типовою клінікою колік, що добре набирає вагу, НЕ потребує додаткових лабораторних, рентгенологічних і інструментальних обстежень. І лише при підозрі на наявність захворювань або при виявленні симптомів тривоги (див. вище) лікар призначає відповідні діагностичні тести. Найчастіше це клінічні аналізи крові, сечі  та калу (копроцитограма).

Завершення статті тут.

Автор: Раковська Л. О., доцент кафедри педіатрії Харківського  національного університету імені В. Н. Каразіна, к.мед.н.,лікар-педіатр вищої категорії