Зачекайте ....

Коліки у немовлят – як допомогти дитині і собі?

27 Листопада 2017

#

Перша частина статті тут.

1.  Якщо виключені всі інші причини крику (хвороба, голод, мокрі пеленки, незручне положення і т.п.) і остаточно визнано, що причиною крику є, власне, саме коліки, то головна думка (мантра), яка має Вас втішати і підтримувати, повинна бути такою: Це тимчасове явище, це мине з віком, моя дитина здорова! Намагайтесь своєчасно розпізнати потреби малюка (в їжі, тілесному контакті, зміні підгузників, спілкуванні тощо), тобто зрозумійте і дайте йому все, що він хоче ДО, а НЕ ПІСЛЯ початку приступу.  Пам’ятайте – всі спроби не реагувати на звичайні потреби призводять до подовження приступів плачу і крику, а при тривалому приступі заспокоїти дитину стає все важче.

2. Намагайтесь створити умови, максимально наближені до внутрішньоутробних – пеленайте, використовуйте слінги, частіше носіть на руках. Не бійтесь розпестити дитину, привчити до рук! Виховувати почнете пізніше – після 3-4 місяців, встигнете.

3. Примотайте малюка до себе, використовуючи слінг-шарф (живіт до живота). Якщо не знаєте, як це зробити – подивіться відповідні відео на YouTube. І носіть так довго. На Ваш розсуд, якщо дозволяє сезон та погода – йдіть гуляти на вулицю (бажано планувати одну вечірню прогулянку!) чи готуйте вечерю, танцюйте, врешті!

4. Зігрійте животик дитині – це часто допомагає відходженню газів та зменшує інтенсивність колік. Використовуйте теплі, пропрасовані гарячою праскою, пеленки, вкладайтесь у ліжко у позі *кенгуру* – голий живіт малюка до живота дорослого (це може бути тато, бабуся, дідусь – виберіть того, у кого живіт більший))) Лежати довго! Можна використовувати теплі ванни, відкрийте кран – вода, крім зігрівання, ще й заспокійливо шумить.

5. Ніжно погойдуйте, дивлячись дитині в очі: візуальний контакт необхідний так само, як і тілесний.

6. Покладіть малюка животиком собі на коліна, ніжно струшуйте, ритмічно поплескуйте по сідничках, гладьте по спинці – довго!Або покладіть його животом собі на руку, так щоб голова була у Вашій долоні, а ніжки звисали по обидві сторони від ліктя. І ніжно погодуйте дитину вверх-вниз, формуючи собі біцепси (фітнес не виходячи з дому).

7. Уникайте надмірного струшування дитини, це небезпечно через ризик синдрому укачування або тряски (shaken baby syndrome).

8. Якщо відчуєте, що ніжно погойдувати Ви уже не не в силі, а дитина продовжує кричати і Вам уже хочеться трясти її і підкидати, лиш би вона замовкла – зупиніться!!! Якщо є можливість *здати* дитину в руки люблячих родичів, скористайтесь цим. Якщо Ви в квартирі одна з малюком – покладіть його у безпечне місце (ліжечко, манеж, підлога, врешті-решт) і вийдіть за межі кімнати, квартири (будинку) на 5-10 хвилин. Повірте, з дитиною нічого не станеться! А до Вас за цей час повернеться самоконтроль і Ви знову зможете заспокоювати немовля лагідно та ніжно! Повірте, від приступу колік ще не загинув жоден малюк, а страшних прикладів наслідків синдрому укачування – скільки завгодно.

9. Катайте у колясці чи в автомобілі. Звісно, їзда автомобілем опівночі -не найпрактичніша рекомендація, але іноді це значно краще, ніж слухати несамовитий крик своєї дитини другу годину поспіль (і грюкання сусідів по батареї або уїдливо-жалісливе вранці: Ну чому вона у Вас так плаче? Ви що, заспокоїти ЇЇ не можете?).

10. Різноманітні пристосування, як от масажери-вібратори для животика, електична віброколиска, імітатор їзди на автомобілі не мають доведених суттєвих переваг, окрім як звільнення рук та часу. Якщо їх значна дороговизна Вас не лякає, можете придбати, але пам’ятайте, що вони знадобляться Вам лише на кілька місяців.

11. Спробуйте використовувати т.з. білий шум – особливий тип звуків, який характеризується рівномірністю і монотонністю. Наприклад, звуки ж-ж-ж, ш-ш-ш, води, що тече, деяких працюючих електроприборів: пральної машини, фена або пилососа. Деяких дітей так вдається на якийсь час заспокоїти. Зараз доступні спеціальні додатки на смартфони із записами цих шумів.

12. Співайте колискові, розмовляйте тихим рівним голосом,спробуйте підібрати заспокійливі мелодії, які подобаються Вам та Вашому малюку. Одним потрібно тихо, іншим голосно – експериментуйте!

13. Допомагайте дитині відригнути повітря, заковтнуте під час годування. Для цього потримайте її вертикально або в нахиленому положенні (під кутом 45 градусів животиком вниз). Перед годуванням і під час приступу колік викладайте немовля на животик, бажано із зігнутими в колінних суглобах ніжками. Пам’ятайте про те, що при правильному прикладанні до груді вірогідність заковтування повітря мінімальна.

14. Допомагайте дитині пропукатись: підігніть ніжки до животика, спробуйте висадити дитину над раковиною у позі *гірського орла* (так, наче Ви хочете, щоб вона помочилась чи покакала). Можна помасажувати живіт, хоча в момент колік це вкрай проблематично. Доведено, що масаж живота покращує комунікативну взаємодію з малюком, та на коліки, на жаль, бажаного ефекту не виявляє. Ось чому робити його потрібно в період між приступами колік.

15. Газовідвідна  трубка та клізма для полегшення колік повинні застосовуватись лише тоді, коли всі інші методи заспокоєння не діють, і живіт у дитини залишається піддутим та напруженим. Вводити наконечник потрібно, змастивши вазеліном чи будь-якою іншою рослинною олією, обережно, ніжно, без зусиль, круговими поступальними чи обертальними рухами на глибину 3-5 см. Категорично забороняється засовувати в попу дитини ртутний термометр, мило і інші неналежні предмети!

16. І нарешті, у Вас є ще один, практично безвідмовний заспокійливий метод на усі випадки життя – грудь! Смоктання груді заспокоює, стимулює перистальтику і розслабляє, допомагаючи дитині пропукатись та покакати. Годуйте груддю! Жодна суміш *від колік* не запобігає їх появі!

17. Пам’ятайте, що коліки – не привід сидіти на голодній та напівголодній дієтах! Звичайно, якщо Ви помітили, що при вживанні Вами певного продукту у дитини коліки стають сильнішими – цей продукт слід виключити або зменшити кількість і частоту його прийому. Це трапляється рідко, але усе ж буває.

18. Доцільно спробувати на 7-10 днів повністю виключити коров’яче молоко з вашого харчування. В цей час приймайте якийсь препарат кальцію, який порекомендує Ваш лікар. Якщо за цей час Ви не відчуєте ніякого ефекту и дитина не має ознак алергії – повертайте молоко в свій раціон. Пам’ятайте, що тривалі необгрунтовані обмежуючі дієти можуть призводити до гіповітамінозів, анемії і інших наслідків!

19. Якщо дитина достатньо набирає вагу, отже, молока достатньо і воно повноцінне! Розмови, що воно *синє, неякісне, нежирне, не таке, дитина кричить від голоду* не слухати та ігнорувати!!!

20. Коліки – не привід переводити дитину на штучне вигодовування!

21. Коліки у дитини на штучному вигодовуванні – не привід кожного дня змінювати суміш! Не намагайтесь самостійно змінювати суміш – проконсультуйтесь з педіатром!

22. Інтервали між годуваннями бажано скоротити, а разовий об’єм їжі зменшити, не допускаючи сильного голоду і перерозтягнення шлунку.

23. Доведено, що колікам сприяє куріння матері під час вагітності. Вдихання тютюнового диму малюком може викликати спазми кишечника (а ще призводить до астми, але про це не сьогодні). Якщо Ви надто слабкі, щоб впоратись з цією звичкою, пам’ятайте – попаливши на вулиці (балконі, сходовій клітці), Вам потрібно залишатись там ще хвилин 15-20, інакше це нічим не відрізнятиметься від паління в одній кімнаті з немовлям!

24. Для полегшення симптомів колік пропонуються також різноманітні методи мануальної терапії, такі як хіропрактика, краніальна остеопатія, дуже популярні у деяких країнах. Проте ефективність  і безпечність методів спінальної маніпуляції не доведена. Результати  досліджень показали ефективність методу голковколювання на інтенсивність колік, але в нашій країні спеціалістів, що досконало володіють акупунктурою, дуже мало.

25. Обговоріть з Вашим лікарем, чи не потребує дитина якихось медикаментів для полегшення колік, а Ви – заспокійливих засобів.

Які ліки найбільш ефективні при коліках?

На жаль, на сьогоднішній день, ефективних безпечних ліків, які здатні полегшити дитячі коліки, НЕМАЄ! Це обумовлено відсутністю чіткого розуміння суті цього загадкового феномену.

Більшість медикаментів, які впливають на ті чи інші виявлені механізми розвитку колік, не мають переваг перед плацебо або загрожують серйозними побічними ефектами.

А як же симетикон ? (еспумізан, інфакол, боботик, дисфлатил, колікід, еспузин і т.п.) 

Надії на ефективність препаратів, що зменшують газоутворення, т.з. піногасників (симетикон, диметикон) не виправдались, оскільки, згідно даних наукових досліджень, вони не мають переваг перед плацебо для лікування та профілактики колік у немовлят.

Симетикон – нетоксична інертна поверхнево-активна речовина з властивостями піногасника на основі кремнію.Шляхом фізичного зменшення поверхневого натягу усуває пухирці газу, які утворюються у кишечнику при метеоризмі. Звільнений газ абсорбується або/і виводиться природнім шляхом. Симетикон не всмоктується в травному тракті.

А якщо лікар призначив Вашій дитині симетикон, це означає, що він некомпетентний і нічого не знає? Повірте, це не так!

По-перше, є діти, яким симетикон все-таки допомагає. Ви можете переконати себе у чомусь, але, погодьтесь, що дитину з коліками переконати у чомусь досить проблематично. Причини феномену колік дуже неоднорідні і неясні, і ефективність цих препаратів буде відчутна у випадках, коли серед причин колік переважає підвищене газоутворення. Як про це дізнатись? Лише спробувати, через 2-3 дні буде зрозуміло, допомагає чи ні. Препарат безпечний, за винятком рідких алергічних реакцій. Якщо ж після 5-7 днів прийому Ви не помітили жодної різниці у частоті та інтенсивності приступів колік, продовжувати його застосування недоцільно.

По-друге, лікарі знають, що маму обов’язково потрібно чимось зайняти (бажано безпечним) для конкретної допомоги дитині. Це вкрай потрібно їй для відчуття, що вона робить для дитини все можливе. А спокійна, впевнена у своїх діях мама – запорука спокою дитини! Не призначити схвильованій мамі нічого, окрім порад зберігати спокій, тому що й так все мине, часто призводить до пошуку іншого лікаря, який у кращому випадку призначить той же симетикон. Коли Ви це розумієте, Ви можете зробити усвідомлений вибір – давати чи не давати своїй дитині ці препарати.

Можливо, пробіотики?

Рекомендації по застосуванню пробіотиків грунтуються на численних  отриманих доказах про порушення кишкової мікрофлори у дітей з коліками, що призводить до надлишкового газоутворення і порушення моторики кишечника. Однак, результати проведених досліджень досить суперечливі.  Результати одних підтверджують безсумнівну ефективність препаратів лактобактерій на перебіг колік, результати інших – не підтверджують. А в одному з досліджень взагалі виявилось, що діти на штучному вигодовуванні, які отримували пробіотики, кричали більше, аніж ті, які їх не отримували.

Це означає, що призначення пробіотиків показане не всім дітям з коліками, а лише певній категорії, і призначати їх має лікар!

Ну тоді, можливо, трави?

Традиційно у багатьох країнах для усунення колік використовуються засоби рослинного походження, які володіють проносним і м’яким спазмолітичним ефектом – кріп, фенхель, меліса, м’ята перцева, ромашка, солодка, коріандр, аніс та інші самостійно або в різних комбінаціях.

Трави в аптечній мережі доступні у сухому вигляді, в пакетиках у вигляді чаю, у вигляді гранул і готових настоїв чи настойок.

Необхідно пам’ятати, що  чай у вигляді гранул зазвичай містить додатки цукрів, таких як лактоза (наприклад, Плантекс), чи декстринмальтоза (фенхелеві чаї Хіпп і інші). Читайте надписи на упаковці! Майте на увазі, що якщо у дитини причиною колік є недостатність ферментів, які переробляють ці цукри, замість полегшення симптомів Ви отримаєте їх багатократне посилення! Доки не спробуєте – не дізнаєтесь, та чи потрібно воно Вам?

В такому разі, вже краще відвар чи настій кропу або фенхелю (можна приготувати самостійно, заваривши насіння), або придбати в аптеці кропну водичку (якщо знайдете).

Наявні готові лікарські форми, як, наприклад, Бейбікалм (фенхель, аніс, м’ята) або Бебінос (фенхель, ромашка, коріандр). Та пам’ятайте, що ці препарати містять спирт, що не рекомендовано дітям раннього віку!

Медична наука неспроможна оцінити ефективність цих засобів через недостатню кількість проведених клінічних досліджень і відсутність стандартизації в оцінюванні їх складу та дозування. Загалом вважається, що вони малоефективні, а іноді навіть небезпечні. Найчастішою побічною дією є алергічні реакції, а при вживанні дитиною 150-200мл. трав’яних чаїв у день знижується харчова цінність раціону і погіршується всмоктування заліза, що призводить до анемії.Окрім того, малюк може висмоктувати менше молока, а це спричиняє зниження лактації у мами.

Застосовувати чи не застосовувати фітотерапію – вирішувати Вам. Якщо вже дуже несила – спробуйте, з ложки, невеликими дозами.

Що ще?

Ряд медикаментів, які у дослідженнях довели свою ефективність для полегшення колік, при спробі застосування на практиці виявили чимало серйозних і небезпечних побічних дій: від підвищеної сонливості до судом, втрати свідомості і зупинки дихання, що вимагало припинення їх застосування у дітей до 6 місяців. Я не наводжу їх назви, оскільки вони не зареєстровані у нашій країні.

Ну невже зовсім нічого?

Доводиться визнати, що на сьогоднішній день єдиного способу і готового рецепту для лікування колік у немовлят не існує, і єдиним безсумнівним лікувальним фактором є час. Варто пам’ятати, що коліки – це не захворювання, а самовиліковний стан, який минає після 3-4 місяців. У пошуках методів полегшення колік кожній сім’ї (і лікарю) кожен раз доводиться заново проходити цей складний шлях і виробляти власну стратегію лікування.

Головна заповідь у цій справі – не нашкодити, завжди зважувати користь і ризик від будь-яких лікувальних впливів і заспокійливих технологій.

Автор: Раковська Л. О., доцент кафедри педіатрії Харківського  національного університету імені В. Н. Каразіна, к.мед.н.,лікар-педіатр вищої категорії