Зачекайте ....

Пневмококова інфекція та її профілактика.

18 Грудня 2017

#

Пневмококова інфекція – комплекс захворювань, які викликані збудником Streptococcus pneumoniae (пневмококом).

Існує щонайменше 91 різних капсульних типів пневмококів, але більшість (понад 90 %) інвазивних захворювань викликається 23 його сероварами.

Вони є збудниками пневмококових  пневмоній (до 70 % з усіх пневмоній), гострого середнього отиту (близько 25 % з усіх отитів), гнійного пневмококового менінгіту (5-15 % усіх бактеріальних менінгітів), ендокардитів (близько 3 %), плевритів, артритів, сепсису.

Пневмокок є представником нормальної мікрофлори верхніх дихальних шляхів людини. У нормі носіями одного або декількох типів пневмококів є від 5 до 70% людей. У організованих колективах дітей і дорослих рівень носійства максимальний. Дану бактерію можна виявити у носоглотці щонайменше 80% дітей, що відвідують дитячі садочки. Це так зване бактеріоносійство або колонізація. Носійство пневмококів не є патологією.

Пневмококковая інфекція поширюється повітряно-крапельним шляхом, наприклад, при кашлі, особливо при тісному контакті. Найчастіше це трапляється взимку або ранньої весни. Інкубаційний період триває від 1 до 3 днів.

Якщо бактерія з носоглотки потрапляє у середнє вухо або у гайморові пазухи, то розвивається їх запалення – середній отит або гайморит; якщо потрапляє в легені – розвивається пневмонія з ураженням плеври (плевритом) чи без; якщо бактерія потрапляє в кров – сепсис. З плином крові може потрапити до центральної нервової системи (головного мозку) й викликати гнійний менінгіт, до кісток і викликати їх запалення – остеомієліт, до суглобів – артрит, до порожнини живота – перитоніт тощо.

Найвищий рівень захворюваності на важкі пневмококові інфекції реєструється у дітей до 5 років і серед людей похилого віку (старше 65 років). На сьогодні пневмокок називають *вбивцею номер один* дітей у всьому світі. Відсоток смертності дітей від пневмококової інфекції досягає 50%!

На пневмококову пневмонію, за даними різних авторів, припадає від 15 до 76% етіологічно розшифрованих випадків у дорослих і до 94% – у дітей. Гострий середній отит є першою причиною призначення антибіотиків у дітей у віці до 4 років. Практично кожна дитина до віку 5 років один або більше разів переносить гострий середній отит. Згідно зі статистикою такої економічно розвинутої країни як США, пневмококовой отит є найчастішою причиною зниження слуху у дітей.

В залежності від ураження, наслідки пневмококових інфекцій бувають різними. По-перше, в усіх випадках виникає необхідність проведення антибіотикотерапії. По-друге, пневмокок виробив резистентність до багатьох антибіотиків, що зумовлює труднощі в лікуванні. По-третє, пневмокок є причиною настільки тяжких захворювань, які навіть при належному лікуванні можуть мати летальні наслідки.

Згідно позиції ВООЗ, вакцинація – єдиний спосіб істотно вплинути на захворюваність і смертність від пневмококової інфекції. З огляду на безпечність та ефективність пневмококових кон’югованих вакцин ВООЗ і ЮНІСЕФ вважають за необхідне включити ці вакцини для дітей у всі національні програми щеплень. Максимальний захисний ефект досягається при плановій вакцинації дітей до 2 років.

Існують 2 типи вакцин від пневмококової інфекції.

Полісахаридні (Пневмо 23) – характеризуються тим, що формують  імунітет лише у дорослих та дітей старше 5 років.Для дітей до п’яти років такі вакцини не є ефективними.

Кон’юговані (ПРЕВЕНАР 13, СИНФЛОРИКС) формують якісно іншу, Т-клітинну імунну відповідь, тому такий імунітет тривалий і напружений.

У більшості розвинутих країн вакцинація від пневмококової інфекції входить у національні календарі щеплень і фінансується державними коштами. В Україні з 2014 року  дане щеплення внесене до переліку рекомендованих щеплень МОЗ, але доступним воно є лише у приватних медичних закладах. ПРЕВЕНАР 13 та СИНФЛОРИКС офіційно зареєстровані в Україні.

ГРУПИ РИЗИКУ, яким необхідне щеплення:

 • особи 65 років і старші (в першу чергу ті, які постійно знаходяться в спеціальних установах по догляду за людьми похилого віку);
 • діти і дорослі з хронічними захворюваннями органів дихання (обструктивна хвороба легень, емфізема, бронхоектатична хвороба тощо) і з бронхіальною астмою.
 • діти і дорослі з хронічними захворюваннями серцево-судинної, хворі на цукровий діабет, цироз печінки, з нефротичним синдромом, хронічною нирковою недостатністю;
 • діти і дорослі, яким заплановане або вже проведене видалення селезінки;
 • діти і дорослі з серповидно-клітинною анемією;
 • діти і дорослі з онкогематологічними захворюваннями, хворобою Ходжкіна;
 • особи з неврологічними захворюваннями (порушення мозкового кровообігу, деменція, судомні розлади, знижений кашлевий рефлекс);
 • діти і дорослі з підтіканням спинно-мозкової рідини;
 • ВІЛ-інфіковані діти та дорослі;
 • організовані контингенти (військовослужбовці, жителі будинків інвалідів, ув’язнені, вихованці дитячих будинків та інтернатів,  інші дорослі і діти, які перебувають в умовах закритих колективів).
 • алкогользалежні та люди, що багато палять.

У Приватній Дитячій Поліклініці №1 профілактика пневмококової інфекції проводиться вакцинами ПРЕВЕНАР 13 та СИНФЛОРИКС.

Головною відмінністю між цими вакцинами є кількість серотипів пневмококу, компоненти яких бути включені до  їхнього складу : для Превенар-13 – 13 серотипів, для Синфлорікс – 10 серотипів. Ефективність обох вакцин у захисті від захворювань, зумовлених пневмококом, є аналогічною. Також дослідженнями було встановлено, що за рахунок особливостей свого складу, вакцина Синфлорікс також забезпечує захист від середніх отитів, зумовлених безкапсульною (нетипованою) гемофільною паличкою, що є одним з трьох основних бактеріальних збудників середнього отиту.

Також відмінністю є максимальний вік, до якого дозволено проводити вакцинацію: для Синфлоріксу – дітям до п’яти років життя, для Превенар-13 – вакцинація може бути проведена дітям старшим 5 років та дорослим.

СИНФЛОРИКС – бельгійська вакцина в-ва ГляксоСмітКляйн для профілактики пневмококової інфекції.

 • Має високу ефективність для попередження поширених пневмококових захворювань – сепсис, менінгіт, бактерійна пневмонія, бактеріємія, гострий середній отит.
 • 10 пневмококових серотипів, включених у вакцину, являють собою основні хвороботворні серотипи в Європі, що охоплюють 56-90% інвазивних пневмококових інфекцій у дітей віком до 5 років.
 • Синфлорикс формує імунітет від захворювань, викликаних 1, 4, 5, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19F, 23F серотипами пневмокока. Уже через місяць після завершення первинної вакцинації викликає активне вироблення антитіл до усіх серотипів збудника.
 • Призначена для дітей від 6 тижнів до 5 років.
 • Схема первинної вакцинації обирається індивідуально для кожної дитини залежно від віку і може включати 2 або 3 дози.
 • Для досягнення найкращого ефекту передбачає проведення ревакцинації.
 • Володіє доброю переносимістю і високим рівнем безпеки.
 • Відповідає вимогам ВООЗ до виробництва біологічних рідин та вакцин.
 • Поєднується при потребі з іншими вакцинами для щеплення у один день.
 • В одноразових попередньо заповнених монодозних шприцах для індивідуального використання.
 • Вводиться внутрішньом’язево.

ПРЕВЕНАР 13 – зареєстрована в Україні з 2012р. вакцина американської компанії Pfizer для специфічної профілактики пневмококової інфекції у дітей від 6 тижнів.

 • Вона захищає від 13 найбільш поширених типів пневмококів і захворювань, які вони викликають (бронхіт, пневмонія, синусит, отит, гнійний менінгіт, артрит, ендокардит, сепсис).
 • Виготовлена відповідно вимог ВООЗ до виробництва і контролю якості вакцин.
 • Зареєстрована у 90 країнах, включена у національні календарі щеплень 30 країн.
 • За даними досліджень, вакцина ефективна проти 73 – 100% патогенних пневмококів.
 • Стимулює місцевий імунітет слизових оболонок, що запобігає бактеріоносійству.
 • Підтверджена належна безпечність.
 • Поставляється лише в одноразових індивідуальних шприцах з однією дозою вакцини – 0,5мл.
 • Вводиться внутрішньом’язево.
 • ПРЕВЕНАР 13 можна суміщати з будь-якими іншими вакцинами, окрім БЦЖ.
 • Оптимальний вік для вакцинації з 6 тижнів.
 • Схема вакцинації залежить від віку і визначається індивідуально.
 • Підходить для вакцинації дорослих.

Перед вакцинацією Вас проконсультує кваліфікований лікар-імунолог, який огляне дитину, обере оптимальну схему вакцинації та відповість на усі запитання стосовно щеплень. Вам не доведеться додатково оплачувати цю консультацію – вона включена у вартість вакцинації.

Для зручності наших пацієнтів, для збереження їх коштів, часу та нервів надаємо можливість бронювати дози вакцини для подальших введень. Так Вам не доведеться гарячково і безуспішно розшукувати вакцину по усіх усюдах в останній момент. Все буде спокійно, вчасно – а відтак ефективно та дієво!

Щеплення дітей в Приватній дитячій поліклініці №1 здійснюється згідно з вимогами діючих наказів МОЗ України щодо проведення профілактичних щеплень.